Klasa 8c z ZSO w Sędziszowie na wycieczce do Tarnowskich Gór

29 września uczniowie klasy 8c wraz z wychowawczynią p.Anną Holisz-Uramowską oraz p. Tomaszem Gardiewem wybrali się na wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Zabytki te jako jedyne w woj.śląskim wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie zaczęło się od nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszcowym. Uczniowie zapoznali się z m.in. metodami wydobycia rud srebra, ołowiu i cynku oraz poznali działanie dawnych urządzeń odwadniających.

W podziemiach kopalni panowały surowe warunki, niska temperatura i duża wilgotność powietrza, które pozwalały poczuć klimat dawnej górniczej pracy. W czasie wędrówki szlakiem, uczniowie słuchając ciekawych opowieści przewodnika, oglądali wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Eksplorując odnaleźli także różne gatunki grzybów, porostów, a także zobaczyli niezwykłe zjawiska przyrodnicze, w tym jedyny w Europie lej krasowy. Ostatni fragment trasy o dł. 270 m. pokonali łodziami.

Kolejnym punktem wycieczki była Sztolnia Czarnego Pstrąga. Obiekt ten położony jest na terenie urokliwego Parku Repeckiego. Z uwagi na sposób zwiedzania sztolnia nazywana jest również podziemną Wenecją.

Trasa biegła kilkadziesiąt metrów pod ziemią. Podczas zwiedzania przewodnik opowiadał historię górnictwa w Tarnowskich Górach oraz ciekawostki o budowie sztolni.

W tajemniczej scenerii, przy świetle lamp karbidowych, uczniowie pokonali łodziami odcinek 600 m. Przewodnik wprawiał łódki w ruch, odpychając się od ścian sztolni zwanych ociosami. Na ociosach można było zaobserwować różne gatunki grzybów i formy naciekowe, a w krystalicznie czystej wodzie pstrągi, od których wzięła się nazwa obiektu.

Wycieczka była bardzo udana!