Czwartek, Grudzień 14, 2017

W dwusetną rocznicę śmierci Kościuszki

Tadeusz Kościuszko, najbardziej rozpoznawalny Polak w historii Europy i Stanów Zjednoczonych, naczelnik powstania w 1794 r., człowiek nieskazitelny w życiu publicznym i prywatnym, patron naszej szkoły i wielu szkół w Polsce i na świecie był bohaterem międzygminnego konkursu wiedzy, który odbył się w dniu 18 października 2017 r. pod patronatem Burmistrza Sędziszowa Wacław Szarka. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 1 i Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Sędziszowie. Trzyosobowe drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Szczekocinach, Szkoły Podstawowej im. Z. Kopra w Słupi, Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Sędziszowie i Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Floriana w Sędziszowie rywalizowały o najlepsze miejsce. Gorąco powitani przez dyr. ZSO Krzysztofa Trelę rozpoczęli pięciorundową rywalizację. W trzech szklanych kulach czekały na uczniów pytania o różnym stopniu trudności: za 3, 6 i 10 punktów, które losowali kapitanowie drużyn. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały jego organizatorki: Anna Ciosek, Grażyna Grochowina i Anna Trzcińska.
        Reprezentanci poszczególnych drużyn zaprezentowali dużą wiedzę o życiu i działalności Kościuszki. Widać było współpracę w grupie i gorączkowe narady. „Z przyjemnością obserwowaliśmy podejmowanie ryzyka w celu zdobycia jak największej ilości punktów…” twierdzili nauczyciele – opiekunowie rywalizujących ze sobą drużyn.
       Serie pytań przeplatały występy muzyczne min.: piosenka „Patrz, Kościuszko, na nas z nieba” autorstwa Pani Ewy Mrozińskiej w wykonaniu Łukasza Pałki, któremu akompaniowali Marcel Podgórski na flecie i Albert Synal na gitarze, piosenka „Bartoszu, Bartoszu…” w wykonaniu Karola Rokickiego, taniec krakowiak zaprezentowany przez uczniów klasy trzeciej pod kierunkiem Pani Anny Leśniewskiej. Utwory muzyczne posłużyły jako temat pytań skierowanych do publiczności, np. kim był Bartosz, bohater piosenki, jakim czynem się wsławił. Pomiędzy poszczególnymi rundami konkursu wyświetlana była prezentacja multimedialna, przedstawiająca miejsca- pomniki poświęcone Kościuszce, artystyczne odtworzenie powstania największego obrazu upamiętniającego bitwę pod Racławicami – „Panoramę racławicką”.
         Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: I miejsce – SP w Słupi (Jakub Milik, Agata Błaszczyk, Mateusz Baran, opiekun merytoryczny – Elżbieta Nocoń), II miejsce – SP nr 1 w Sędziszowie (Kacper Chycz, Weronika Domańska, Krzysztof Mrówka), III miejsce – SP nr 2 w Sędziszowie (Jakub Jaros, Jan Domański, Milan Falarowski, opiekun merytoryczny – Krzysztof Paw), IV miejsce – SP nr 1 w Szczekocinach (Katarzyna Orlińska, Martyna Gąsior, Szymon Orliński, opiekun merytoryczny – Elżbieta Drej).
        Jak podkreślają organizatorki konkursu, młodzież była bardzo dobrze przygotowana do zmagań z trudnym tematem rozbiorów, walk o niepodległość zarówno Polski, jak i Stanów Zjednoczonych. „Szczególne wrażenie zrobił na widzach Jakub Jaros - kapitan drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sędziszowie. Na pytania odpowiadał jak profesjonalista i rasowy znawca biografii Kościuszki. Organizatorzy ufundowali dla niego specjalną nagrodę. Jakub to niesamowity młody człowiek i warto go docenić w sposób szczególny, bo w nim tkwi  duży potencjał.
      Sponsorem nagród dla uczestników konkursu był Burmistrz Sędziszowa Pan Wacław Szarek. Poczęstunek dla gości ufundowała Spółdzielnia uczniowska „Grosik”. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a ich nauczycielom za propagowanie idei patriotycznych, których niedoścignionym wzorem był Tadeusz Kościuszko. Burmistrz oceniając przedsięwzięcie dodał: „ …jestem gorącym zwolennikiem tego typu konkursów, gdzie rywalizacja jest jedynie tłem do wykazania się wiedzą i umiejętnościami. Podziwiam odwagę młodzieży, ich chęć zdobywania wiedzy wykraczającej poza podręcznikowe ramy. Patriotyzm, ojczyzna, szacunek do wolności, powinny nieodłącznie towarzyszyć wychowaniu młodego pokolenia. Ten konkurs spełnił wszystkie aspekty patriotycznego wychowania”.

Anna Ciosek, Grażyna Grochowina

R E G U L A M I N   K O N K U R S U