Kraków był tylko dla nas!

12 maja klasa 2b ze Szkoły Podstawowej nr 1 wyjechała na wycieczkę szkolną do Krakowa To jeden z pierwszych wyjazdów po ponad rocznym siedzeniu w domu i zdalnym nauczaniu. Dzieci na wycieczce szkolnej mają okazję poznawać nowe miejsca, próbować nowych aktywności, rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Każda wycieczka to nauka samodzielności i odpowiedzialności, a także szansa na budowanie pozytywnych relacji z nauczycielem i kolegami z klasy. Wiele dzieci w tym roku nie pojechało na wakacje i ferie zimowe więc wyjazd na wycieczkę to szansa na ciekawe spędzenie czasu. Jak wyglądało zwiedzanie Krakowa  w czasie pandemii? Kraków  był  pusty. Zrobić sobie zdjęcie na środku ulicy Floriańskiej i widzieć cały pusty Rynek Starego Miasta to na naszej wycieczce –  żaden problem. Można było spokojnie zwiedzać i nie deptać sobie po piętach. Dla nas była to szansa na spokojne i bezpieczne zwiedzanie. Kraków  bez turystów to bardzo niecodzienny widok.  Wszędzie było widać, że nie jest to czas normalny. Pusty Rynek, Sukiennice, Wawel to obrazy, które na długo pozostaną w pamięci. Z drugiej strony to wszystko bardzo dobitnie uświadomiło nam, jak jesteśmy mali, jak bardzo powinniśmy dbać o naszą planetę i jak bardzo powinniśmy ze sobą współpracować. Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach widok Krakowa z wieży Dzwonu Króla Zygmunta. Podobnie jak groby Królów Polskich  znajdujące się w Katedrze na Wawelu oraz dziedziniec i posąg Smoka Wawelskiego. Na zakończenie wycieczki pojechaliśmy do zoo, które zachwyciło dzieci. Nauka poprzez bezpośredni kontakt z miejscem, z dziełem sztuki, z obiektem historycznym to doskonała  edukacja.

Teresa Trela