NA WYCIECZCE U NIETOPERZY I NIE TYLKO

W piątek 4 października klasy 4b i 5a wybrały się na szkolną wycieczkę. Celem wyjazdu była integracja zespołów klasowych, kontakt z dobrami kultury oraz poznawanie kulturowych wartości przyrody, a także kształtowanie społecznych postaw poprzez kontakt z ludźmi i z ich efektami pracy podczas warsztatów.

Pierwszym przystankiem podczas wycieczki były Bobolice i znajdujący się w tej miejscowości zamek. Uczniowie zwiedzili go wraz z przewodnikiem, który oprowadzając po zabytkowym dziedzińcu i wnętrzach zaciekawił wszystkich opowieściami o historii zamku oraz odpowiadał na wszystkie zadanie przez dzieci pytania. Teraz ten zamek będzie się dzieciom kojarzył nie tylko z kadrami z serialu „Korona królów”, ale również z wystrojem komnat podziwianych na własne oczy.

Po wykonaniu zdjęć i zakupie pamiątek uczestnicy przejechali do Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury do Podlesic. Tam uczestniczyli w warsztatach tkackich wykonując kolorowe bransoletki przyjaźni. Następnie ubrani w kaski ochronne zwiedzili z przewodnikiem jaskinię Długą, która jest nastawiona na ochronę nietoperzy zamieszkujących Jurę Krakowsko – Częstochowską. Szokującą informacją była dla uczestników wiadomość, że liczba tych ssaków lawinowo maleje. Zastanawiające jest jak im pomóc.

Kolejnym punktem wycieczki było wspólne częstowanie się smaczną pizzą w pobliskiej restauracji. Podczas posiłku była okazja do podzielenia się wrażeniami ze zwiedzania, z warsztatów i wspólnie spędzonego czasu. Wszyscy zgodnie ustalili, że po wycieczce zakupimy budki lęgowe dla nietoperzy i zadbamy o ich bezpieczeństwo podczas zimowania.

Później był już tylko powrót do czekających przed szkołą rodziców, którzy odebrali swoje uśmiechnięte dzieci.
Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie klas 4b i 5a: pani Monika Dudzińska i pani Anna Trzcińska. Opiekunem wycieczki była również pani Dagmara Bednarska.

Serdecznie dziękujemy za wspólny wyjazd i pomoc w opiece nad dziećmi rodzicom:
Katarzynie Molus, Agnieszce Cieślik, Dominice Judzie oraz Mateuszowi Kulińskiemu.